Almanyada Üniversite

Almanya’da Tıp Eğitimi

Almanya’da tıp eğitimi almak isteyen adayların ÖSYM sınavı sonucunda Türkiye’de tıp doktorluğu bölümüne yerleştirilmeye hak kazanmış olmaları gerekmektedir. Tıp doktorluğuna yerleştirilmiş olan öğrenciler, aynı kapsamdaki diğer bölümler için de lisans başvurusu yapabilirler.

Almanyada tıp eğitimi 6 yıl sürer ve bu süreye 48 haftalık uygulamalı eğitim de dahildir.  Buna ek olarak tıp fakültesinden mezun olabilmek için ilk yardım eğitimi alması, üç ay süreyle hastabakıcı olarak görev yapması, “famulatur” adı verilen 4 aylık stajı tamamlaması gerekmektedir.

Almanya’da mezuniyet sonrasında tıpta uzmanlık sınavı (TUS) sınavı yoktur. Türkiye’deki tıp fakültelerinden mezun olanlar da Almanya’da tıpta uzmanlık eğitimi veren hastanelere başvurabilmektedir. Almanya’da tıpta uzmanlık eğitiminin süresi seçtiğiniz dala göre değişiklik göstermektedir.

Almanya’da Türk vatandaşı öğrencilerin istediği bölüme yerleşmeleri sadece Türkiye’de kazandıkları bölüme ya da alana bağlı değil. ÖSYM puanı ve lise diploma notu da çok önemli. Tecrübelerimize göre aşağıdaki maddeler önemli.

Üniversitelerin Öğrenci Seçiminde Dikkat Ettikleri Şeyler

Örnek vermek gerekirse Almanya’da özellikle Tıp Fakültelerinde 100 kişilik kontenjan için 99 kişi başvurmuşsa sadece Türkiye’de TIP kazandı belgeniz ve Testdaf skorunuz Almanya’da Tıp doktorluğu okumak için yeterli olmaktadır. Ancak kontenjanın 100 başvuru sayısının 101 ya da daha fazla olduğu durumlarda, o fazla 1 kişiyi elemek için üniversiteler aşağıdakilere de dikkat ederler.

1 – Adayın kazandığı bölüm lisede gördüğü eğitime orantılı olmalı.  Adayın lisede gördüğü ders ağırlığına bakılmaktadır. Yani TM okuyan TM kazanmışsa artı puan.

2 – Lise not ortalamalarına bakılır

Minimum Lise Ortalaması
Tıp/Diş Hekimliği/Eczacılık bis 1,4 (90 – 100 Arası)
Diğer Tüm Bölümler bis 2,9 (75 ve üzeri)

3 – ÖSYM Puanına bakılır

Tıp/Diş Hekimliği/Eczacılık – 500 civarı
Diğer Tüm Bölümler – 300 civarı