Almanya Dikey Geçiş ve Lisans Tamamlama

Dikey geçiş nedir?

2 yıllık MYO’larda ön lisans eğitimi alan öğrenciler, eğitimlerini 4 yıllık lisans düzeyine çıkartmak için, okudukları alanla ilgili bir lisans bölümüne geçiş için başvuru yaparlar. Buna “dikey geçiş” ya da “lisans tamamlama” adı verilir.  Dikey geçiş yapmak pek de kolay bir süreç değildir. Adayların önünde, her şeyden önce aşılması gereken zorlu bir Dikey Geçiş Sınavı vardır.

Lisans tamamlama / Dikey geçiş ülkemizde 3,5 – 4 yılda mümkün oluyor.

Bir MYO öğrencisi DGS sınavından başarılı olsa dahi, sadece belirli üniversitelerde eğitime başlayabilir ve ilk yıl intibak eğitimi adı altında zor bir eğitim alması gerekiyor.Genellikle 1yıl süren bu eğitim , teknik bölümlerde ise 3 döneme kadar uzayabiliyor. Bunun üstüne 2 yıl da lisans tamamlama eğitimini koyduğunuzda karşınıza 3.5-4 yıl gibi bir zaman çıkıyor.

Aklın yolu bir!

Bu süreyi Almanya’da eğitimle geçirin, istediğiniz bölümü okuyun, lisans mezunu olun!
Aslında yurtdışında dikey geçiş diye bir program yoktur. Almış olduğunuz MYO eğitimi, ülke, üniversite ve tercih edeceğiniz bölüme göre değişiklik göstermekle birlikte, bazı derslerden muaf tutulmanızı sağlamaktadır. Yani birçok kişinin yanlış bildiği gibi, “3. sınıftan devem ederim” diye bir şey hiçbir yerde yoktur. Bu tercihin mantıklı tarafı şöyle izah edilebilir: Türkiye’de MYO’yu bitirdikyen sonra en iyi ihtimal ile 3, muhtemelen 4 sene sonra lisans dereceniz olacak. Almanya ve diğer AB ülkelerinde lisans eğitiminin süresi zaten 3 yıldır. Dil hazırlık eğitimi de dahil etseniz, aynı süreyi harcayarak lisans diploması alırsınız. Hem de Avrupa’da.

Lisans eğitimini Almanya’da almanın size sağlayacağı avantajlar:

  • Aynı sürede eğitim alacaksınız.
  • Türkiye’de çok kısıtlı bir alanda, bölüm seçeneği ile eğitim alabilirsiniz. Almanya’da ise MYO eğitiminizle ortak alanı olan tüm bölümlerde lisans eğitimi alabilirsiniz.
  • Almanya’da dünyanın en saygın üniversitelerinde eğitim alabilir, diplomanızla hem türkiye’de hem de diğer ülkelerde tercih edilirsiniz.
  • Avrupa’nın en çok konuşulan dili olan Almanca’yı anadil seviyesinde öğrenirsiniz.
  • Schengen vizeniz ile tüm Avrupa’da serbest dolaşım hakkı elde edersiniz.
  • Almanya’da bulunandev sanayi kuruluşlarında ( BMW, Mercedez, Siemens, Bosch vb) staj ve çalışma deneyimi elde ederek, Türkiye’deki meslektaşlarınıza göre büyük bir fark yaratır, çok daha nitelikli ve tercih edilen biri olursunuz.
  • Mezuniyet sonrasında Almanya’da ikamet ve çalışma hakkı elde edebilirsiniz.

Sonuç olarak…
Almanya’da üniversite eğitimi almak MYO mezunları için büyük bir fırsattır. MYO mezunlarının Almanya’da üniversite başvurusu yapmak için LYS sınavına girmeleri gerekmiyor. MYO diploma ve transkriptiniz ile başvurunuz yapılabiliyor. Bu kararı vererek yıl kaybetmiş olmayacaksınız. Tam tersine, lisans diplomasını Türkiye’de alabilmek için harcayacağınız süreyi çok akıllıca kullanmış ve kendinize çok büyük bir yatırım yapmış olacaksınız.